200 let KHB (Bude to MEGA!)

view (1276×317)
 

Karel Havlíček Borovský. Novinář, spisovatel, satirik a politik. Zastánce českého národa. Zakladatel moderní české žurnalistiky a nejvýznamnějších českých novin revolučních let 1848-1850. Neúprosný, politicky angažovaný kritik rakouského režimu, osobnost se zásadním vlivem na české veřejné mínění. Jeden z nejvýznamnějších Čechů našich dějin.

Jméno Karla Havlíčka Borovského (31.10.1821 - 29.7.1856) je s Havlíčkovým Brodem neodmyslitelně spojeno. Karel Havlíček se narodil v nedaleké Borové u Přibyslavi, do tehdejšího Německého Brodu se Havlíčkovi stěhovali v roce 1832. Karel tu vystudoval klasické gymnázium a město se mu stalo jeho jediným opravdovým domovem, kam se mnohokrát ze svých životních cest vracel. V Havlíčkově domě dnes sídlí Muzeum Vysočiny se stálou expozicí věnovanou této mimořádné osobnosti.

Odkaz KHB je na jeden krátký lidský život skutečně mimořádný. Jeho nebojácná politická angažovanost v revolučních letech 1848-1849 je obdivuhodná a kdo si někdy přečetl alespoň nějaký text, tak pochopí, proč byl Rakouským císařstvím tak nenáviděný a proč z něj měl režim takový strach. Více než tři roky dokázal odolávat vládním nařízením vytvořeným jemu "na míru". Když mu v roce 1850 zakázali vydávat úspěšné Národní noviny, které v roce 1848 v Praze sám založil, nezlomil se a odešel do Kutné Hory. Tady ve své odbojné činnosti pokračoval další rok v novém časopisu Slovan.

Na konci roku 1851, v předvečer nastupujícího bachovského absolutismu byl soudním nařízením deportován do Brixenu. Měl tak Čechům zmizet z očí a ti na něj měli zapomenout. Ale nezapomněli. Jeho pohřeb v roce 1856 se stal protirakouskou manifestací.

Nesmazatelný odkaz nám zanechal i ve svém literárním díle. Epištoly kutnohorské, Obrazy z Rus, Tyrolské elegie, Král Lávra, Křest svatého Vladimíra. Určitě znáte, že? Pro školní čítanky trochu obtížné texty, ale my dospělí bychom jim porozumět měli. A co teprve epigramy, ty krátké a břitké verše? Mnohé z nich nám mají co říct dodnes. Třeba ten úplně nejznámější: "Moje barva červená a bílá, dědictví mé poctivosť a síla!"

 

V roce 2021 oslavíme 200. výročí narození KHB a na Havlíčkobrodsku se k tomuto významnému datu chystá řada akcí. Rád bych k oslavám osobnosti KHB, které si nesmírně vážím, také přispěl. Srdečně si vás všechny - veleváženou geocachingovou veřejnost - dovoluji tímto pozvat do Havlíčkova Brodu, abychom Havlíčkovy dvousté narozeniny oslavili společně. Moc bych si přál, aby to byla oslava skutečně důstojná a aby se nám podařilo zorganizovat geocachingovou akci, jaká se na Vysočině dosud nekonala.-)

Budete-li mít zájem se zúčastnit, pošlete tomuto eventu svůj log "Will Attend", prosím! O novinkách budete pravidelně informování prostřednictvím eventových oznámení.-)

 

Kdy?
 V sobotu 30. října 2021 od 10:00 do 17:00

Kde?
 V Havlíčkově Brodě na Havlíčkově náměstí ... a v nejbližším okolí.-)

Co všechno pro účastníky eventu připravujeme?
 Návštěva historických památek v centru Havlíčkova Brodu
 Návštěva Muzea Vysočiny
 Návštěva rodného domu KHB v Havlíčkově Borové
 Havlíčkova challenge "200 keší s KHB"
 "Cesta do Brixenu"
 "Nejvíce Havlíčků na jednom místě" - pokus o zápis do České knihy rekordů
 Eventové LABkeše a desítky LABkeší v okolí
 CWG směnárna
 Eventový suvenýr
 Eventové geocoiny, CéWéGéčka ... a takové ty oblíbené eventové blbinky.-)
 ... příjemné prostředí a dobrou náladu považujeme za samozřejmost.-)

 
 
Více informací a pravidelné aktualizace na adrese:
200letKHB.cz